Pasjonaci w sieci

W dobrym świetle

Dzień dobry z wystawy Stocznia w Gdańsku!

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku zaprasza!

Dzisiaj mam wolne od spaceru z wnuczką/wnuczkiem, więc korzystam i odwiedzam ECS, aby zobaczyć najnowszą wystawę STOCZNIA. Z bonusem, bo ma to być oprowadzanie kuratorskie dla studentów Uniwersytetu III wieku.

W roli przewodnika wystąpi kurator wystawy dr Magdalena Staręga.

Ekspozycja skupia się na ludziach, pracownikach i prowadzi przez prawie 150 lat historii stoczni, ale dla mnie najciekawszy jest wątek przedwojenny i jego bohaterowie.

W Gdańsku działała wtedy Stocznia Cesarska i prywatna Stocznia Ferdynanda Schichaua. Prosperowały świetnie do czasu wielkiego kryzysu, ale potem jako spółka dotrwały do 1945 roku. Wypłynęły z niej potężne statki, nie tylko dla Niemiec, bo ważnym odbiorcą była też Rosja.

W stoczni gdańskiej powstawały też okręty wojenne, na przyklad ten, który zatopił pasażerski statek Lusitanię w 1917 roku. Po tym dramacie USA przystąpiły do I wojny po stronie aliantów.

Moją uwagę zwróciły informacje o trudnych warunkach pracy stoczniowców, słabym uposażeniu i częstych wypadkach. Oczywiście największą uwagę poświecilam przedwojennym zdjęciom i dokumentom.

Stocznia zawsze była przesiąknięta polityką. Czasy się zmieniały, ale panujaca ideologia odciskała się na życiu robotników.

Być może ta wystawa zostanie na dłużej. Warto ją obejrzeć!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lokalny przewodnik po dzielnicach Gdańska: Aniołkach i Oliwie. Pasjonat przeszłości z lekkim zacięciem edukacyjnym. Tropiciel losów dawnych mieszkańców Oliwy: https://www.facebook.com/profile.php?id=100076952853516. Poszukiwacz piękna w ludziach i rzeczach zwykłych, odchodzących. A przy tym babcia, kiedyś nauczyciel, jeszcze dawniej archeolog. Ciągle w ruchu.