Pasjonaci w sieci

W dobrym świetle

Fangor w Oliwie

WOJCIECH FANGOR – malował, rysował, rzeźbił i projektował plakaty. Był spod znaku Skorpiona, ja też, więc coś nas łączy. Krytycy sztuki podkreślają, że to jedyny polski malarz, który miał swoją indywidualną wystawę w nowojorskim Muzeum Guggenheima. Prawie połowę życia spędził w USA. Zmarł w 2015 roku przeżywszy 93 lata.

Właśnie trwa wystawa poświęcona twórczości Fangora i jeszcze do 12 marca 2023 można ją obejrzeć w Pałacu Opatów w Oliwie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej.

Czym mnie ujęła twórczość Fangora? Mamy tu ilustrację całej drogi malarskiej od sztuki realistycznej, nawet socrealistycznej przez abstrakcję po instalacje przestrzenne oraz obrazy pulsujące, najbardziej kojarzone z Fangorem. Są też liczne materiały archiwalne, dzięki którym lepiej poznajemy artystę: zdjęcia, wywiady, kroniki filmowe. Jest też dużo dobrej energii, którą odebrałam przyglądając się jego obrazom.

“Fangor. Poza obraz”

  • Gdzie: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Sztuki Nowoczesnej w Gdańsku, ul. Cystersów 18
  • Godziny otwarcia: od wt. do nd. godz. 10 – 17
  • Czas zwiedzania: ok. 2 godziny
  • Bilety: 15 zł – normalny; 10 zł – ulgowy; 20 zł – bilet rodzinny (do 2 osób dorosłych i dzieci do lat 18); piątek – dzień bezpłatny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lokalny przewodnik po dzielnicach Gdańska: Aniołkach i Oliwie. Pasjonat przeszłości z lekkim zacięciem edukacyjnym. Tropiciel losów dawnych mieszkańców Oliwy: https://www.facebook.com/profile.php?id=100076952853516. Poszukiwacz piękna w ludziach i rzeczach zwykłych, odchodzących. A przy tym babcia, kiedyś nauczyciel, jeszcze dawniej archeolog. Ciągle w ruchu.