Pasjonaci klocków LEGO
Byliśmy z wnukami na wystawie „Świat w miniaturze” w muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku. Ten „świat w miniaturze” to makiety z budowlami wzniesionymi z klocków LEGO. Znaleźliśmy i rybnickie akcenty — makietę i zdjęcie dwustuletniego ratusza miasta Rybnik.
Rybniczanie zapewne docenią szczegółowość odtworzenia rybnickich budowli w świecie klocków LEGO. Trzeba mieć miliony najróżniejszych klocków LEGO, wiele lat praktyki i chyba być po prostu pasjonatem, żeby dojść do takich rezultatów w odtwarzaniu najróżniejszych budowli.
Oto kolejne miniatury:
Czy ktoś rozpoznaje wśród miniatur budowle ze Śląska? Chyba właśnie o to chodziło autorom 😉
W tym, co zobaczyliśmy na wystawie, upatruję próbę przedefiniowania roli klocków LEGO. Bo teraz LEGO to zabawka — praktycznie trójwymiarowe puzzle — do jednorazowego połączenia, a potem do kurzenia się na półce z innymi bibelotami. Sześćdziesiąt lat temu (kiedy ja sam byłem pasjonatem klocków) w sklepach zabawkowych był (a raczej bywał) jeden uniwersalny zestaw i nie nazywał się LEGO. Wyobraźnia dziecka podpowiadała, co z niego można zbudować. Czasami „wyobraźnia dziecka” żądała od rodziców wielokrotnego zakupu kolejnych zestawów, żeby dało się odwzorować to, co dzieciakowi w duszy grało. Myślę, że sytuacja taka miała miejsce w wielu rodzinach.
Popatrzmy jeszcze na model kopalni. Przypominam sobie, jak parę lat temu po rodzinnej wizycie w Zabytkowej Kopalni „Ignacy” i zobaczeniu kopalnianej parowej maszyny wyciągowej zięć zginął na kilka godzin, próbując z dostępnych u nas klocków LEGO wybudować maszynę wyciągową. Udało się, tyle że ruch posuwisto-zwrotny tłoków został odwzorowany za pomocą korbki. Wnuki długo bawiły się tym modelem. Oczywiście to, co było u nas w domu, nie umywa się do modelu prezentowanego w muzeum. Ale zabawa była przednia — i dla młodych, i dla tych trochę starszych też. Bo przecież o tę zabawę chodzi!
Czas przybliżyć twórców wystawy
Stowarzyszenie „Zbudujmy to!” jest zrzeszeniem fanów klocków LEGO, propagującym hobby polegające na twórczym spędzaniu wolnego czasu na konstruowaniu z klocków LEGO budynków, budowli, urządzeń, pojazdów, postaci i wielu innych konstrukcji, a także rozpowszechnianiu tego rodzaju hobby za pośrednictwem środków masowego przekazu. Mają swoją stronę http://zbudujmy.to/
Mają też swojego Facebooka:
O Muzeum w Rybniku
Muszę jeszcze napisać o zwiedzaniu Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku w niedziele. To wspaniała rzecz móc zwiedzać muzeum w kameralnym gronie, bez pośpiechu, słysząc od muzealnika bardzo trafne uwagi, gdy wnukom próbowaliśmy coś objaśnić albo gdy oni sami zadawali pytania.
Nie ograniczyliśmy się tylko do klocków LEGO. Podzielę się choćby refleksją z sali z zegarami wieżowymi. Byłem w tym miejscu w rybnickim muzeum nie raz. Widziałem te zegary nie raz. Gdy jeździłem po Polsce (ostatnio w Toruniu), wydawało mi się, że inne zbiory są lepsze, większe. Teraz przekonałem się, że w rybnickim muzeum zbiór zegarów wieżowych jest imponujący, a sposób ich pokazania — wyjątkowy. Muzeum w Rybniku to świetne miejsce do odwiedzenia z rodziną w każdy dzień tygodnia. Bardzo dziękujemy za czas poświęcony nam i naszym wnukom w niedzielę 16 października 2022 roku.