Pasjonaci w sieci

W dobrym świetle

Obraz Moondance z Pixabay

Szukając pasjonackich blogów

Sprawdźmy czy są pasjonaci na stronach WWW albo w innych miejscach sieci. Czy to dobre miejsce dla pasjonatów? To wcale nie proste zadanie.

Na WWW

Szukajmy w Google!

Wynik mnie zaskakuje! Na pierwszym miejscu strona zpasjami.net. Wpis o wizycie w muzeum z wnukami na wystawie budowli z klocków LEGO. Czyżby było dużo czytelników tego wpisu? Wszak wiadomo, że pozycjonowanie wyszukiwarki Google zależy od ilości odwiedzających i od ilości pieniędzy zapłaconych firmie z Menlo Park w Kalifornii. Nie wydaliśmy i nie zamierzamy wydać ani grosza. Może to tylko przypadek.

Wystawa budowli z klocków Lego odwzorowujących charakterystyczne budowle miasta. Kliknij jeśli chcesz zobaczyć!

Popatrzmy na adresy z pierwszej strony wyszukiwania!

Adres nr 1: Polski z klasą – blog edukacyjny dla polonistów, edukatorów …

To blog na pewno pasjonacki. Pasjonatką jest Izabella Bartol – nauczycielka polskiego, która pisze o sobie tak:

Oto ja: Witajcie na blogu polskizklasą. Jestem nauczycielką języka polskiego z 14-letnim stażem pracy, socjoterapeutką, miłośniczką kina, dobrej książki, poezji i biegania. 🙂 Cieszę się, że będę mogła dzielić się z Wami nowinkami ze świata edukacji, pomysłami na ciekawe, innowacyjne lekcje polskiego oraz zarażać Was pasją do uczenia siebie i innych. Nie musicie pukać do moich drzwi. Zawsze stoją przed Wami szeroko otwarte. Zapraszam. 

Izabella Bartol

Pasjonatka co jakiś czas publikuje sposób realizowania lekcji języka polskiego zaplanowany i przeprowadzony przez siebie. Jest aktywnym uczestnikiem różnych internetowych grup nauczycieli wymieniających pomiędzy sobą doświadczenia. Taka grupa to między innymi „Superbelfrzy”. Ta grupa to nie tylko facebookowa grupa i wiele blogów nauczycielskich, to także grupa organizująca co jakiś czas webinaria i zdalne spotkania pomagające im w pracy. Spotykają się również co jakiś czas w realu, jeśli znajdą środki na organizację takiego spotkania

Adres nr 2: Blogi – biznes dla przedsiębiorczych pasjonatów

Jako kolejny adres wyszukiwarka znalazła stronę magazynu publicystycznego „Teraz Polska”. Strona prowadzona jest przez: Fundację Polskiego Godła Promocyjnego. Fundacja organizuje coroczny konkurs TERAZ POLSKA. Na stronie nie znalazłem ani jednej aktywnej reklamy poza informacjami o tym konkursie. Większość artykułów na tej stronie to nie tyle wpisy blogów, co raczej wywiady i dobrze opracowane artykuły dotyczące spraw polskich. Wersje magazynu można ściągnąć na komputer w wersji pdf. I dopiero w tej wersji mogą nam zacząć przeszkadzać w czytaniu reklamy. To wprawdzie nie blog, ale z czystym sumieniem polecam dla osób zainteresowanych tym co w Polsce się dzieje. Poniżej parę zrzutów ekranu w trakcie przeglądania tej witryny:

Adres nr 3: Blog dla pasjonatów cukiernictwa – Cukieteria.pl

Strona ma charakter blogu kulinarnego z przepisami cukierniczymi przygotowanego przez specjalistów. Oto co piszą o sobie:

Cukieteria jest grupą ludzi, która od kilku lat z pasją tworzy sklep internetowy dla profesjonalistów i wielkich amatorów cukiernictwa. Z ogromną radością dzielimy się wiedzą.

Im więcej czytasz i oglądasz tym bardziej ślinka leci. Naprawdę ciekawy blog.

Adres https://www.cukieteria.pl/blog/ to faktycznie blog bez odnośników i łącz do reklam. Widać je jednak na niektórych ilustracjach. Jeśli skrócicie adres do https://www.cukieteria.pl/ od reklam nie uciekniecie. Niby blog, a jednak gdybyśmy chcieli z niego zaczerpnąć kilka przepisów, to jest to dość krótka lista.

Adres nr 4: to nie blog

To kolejna strona (tak jak nasza) namawiająca do tworzenia blogów.

Adres nr 5: to pomyłka (tu nie ma żadnego blogu)

Adres nr 6: blog dla pasjonatów filmowania

Kolejne wpisy tego blogu to fragmenty albo skróty artykułów magazynu filmowego FILMPRO. Przeczytałem kilka wpisów – interesujące nawet dla zupełnie dopiero startującego „filmowca” takiego jak ja. Łatwo jednak odczuć, że to reklama tego o czym pisze magazyn w konkretnym numerze. Więc to blog dla pasjonatów, ale nie pisany przez pasjonata. Przy jego powstaniu „majstruje” cała grupa redaktorów czasopisma FILMPRO.

Czy już czas na krótkie podsumowanie?

Na pierwszej stronie wyszukiwarki zadając temat wyszukania „blogi pasjonatów” znaleźliśmy 1 blog pasjonatki (ale jednocześnie profesjonalistki zawodowo zaangażowanej w nauczanie dzieci) gromadzącej w blogu swoje doświadczenia i schematy działań w pracy zawodowej. Świetny blog, w którym każda osoba szukająca wiedzy o języku polskim znajdzie kopalnię wiedzy. Ale to chyba nie takich blogów szukaliśmy.

Znaleźliśmy też trzy blogi towarzyszące stronom komercyjnym reklamującym konkretne produkty, czy też sklepy internetowe. Tam też można znaleźć sporo interesujących informacji z dziedzin związanych z reklamowanymi towarami. Tu już trudno powiedzieć, że te blogi prowadzone są przez pasjonatów.

Zdarza się też, że ktoś używa słowa blog w jakimś innym znaczeniu niż to co nas interesuje.


Czy mamy szansę znaleźć blog pasjonata pisany tylko i wyłącznie z radości realizacji swojej pasji?

Jestem pewny, że znajdziemy.

Czas byśmy popatrzyli na siebie i chcieli się podzielić z innymi pasjonatami tym co robimy.

Ilustracje naszych wpisów często pochodzą z Pixabay.

Obraz Moondance z Pixabay
Obraz Moondance z Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *