Który kandydat na prezydenta wdroży NOWĄ KULTURĘ ZARZĄDZANIA ZIELENIĄ w Rybniku?
Kilka istotnych zasad nowej kultury działań w zakresie ochrony przyrody, pielęgnacji zieleni i zarządzania zasobami przyrodniczymi.
Zarówno zmiany klimatyczne, jak i sprawiedliwa transformacja wymagają szerokiej akceptacji tych zasad przez społeczeństwo. Bez tej akceptacji nie dopasujemy się do zmian klimatycznych i nie przeprowadzimy transformacji.
- Spełnienie reguły 3-30-300. Każdy z nas wokół domu powinien widzieć minimum 3 drzewa. Teren osiedla, dzielnicy, miasta powinien mieć 30-procentowe pokrycie koronami drzew, a do większego terenu zielonego z infrastrukturą wypoczynkową nie powinno być dalej niż 300 metrów.
- Mieszkańcy potrzebują cienia od dorodnych, dużych drzew z nieprzycinanymi koronami, a zabiegi pielęgnacyjne powinny być ograniczone do gałęzi i konarów zagrażających (w ocenie specjalisty, a nie robotnika z piłą). Powinien obowiązywać absolutny zakaz wycinek drzew pod inwestycje — nawet jeśli chodzi tylko o rozbudowę śmietnika pod jakimś domem.
Obraz poniżej Joshua Choate z Pixabay
- Doprowadzenie we współpracy z nadleśnictwami do uznania wszelkich lasów w obrębie granic administracyjnych albo jako lasów społecznych, i/albo ochronnych, nie podlegających gospodarce leśnej na zasadzie rębni zupełnej. Zacząć trzeba natychmiast od terenów ważnych turystycznie i przyrodniczo — ścieżka rowerowa od stacji Stodoły do Pniowca, okolice Starej Bany czy inne miejsca do ustalenia z rybnickimi przyrodnikami.
- Umożliwienie i promocja działań społecznych na terenach nieużytków i innych terenach kwalifikujących się do tzw. czwartej przyrody — tworzenie społecznych łąk kwietnych, lasów kieszonkowych, mikrolasów oraz inne działania włączające takie tereny do zielonej tkanki miasta.
- Wdrożenie nowej kultury w ochronie, pielęgnacji zieleni i zarządzaniu zasobami przyrodniczymi w granicach administracyjnych miasta Rybnika u wszystkich dysponentów terenów zielonych w mieście. Sposoby pielęgnacji drzew i zieleni w Rybniku nie mogą być dyktowane przez wykonawców dysponujących tylko narzędziami do cięcia i koszenia (efekt tych praktyk to uszkodzone trwale drzewa i wysuszone trawniki).
- Interaktywne działania z mieszkańcami miasta w zakresie nowej kultury w ochronie, pielęgnacji zieleni i zarządzaniu zasobami przyrodniczymi w granicach administracyjnych miasta Rybnika — na przykład poprzez granty na zielone działania lokalnych grup nieformalnych. Promocja rybnickich pomników przyrody, aktywne społecznie wyszukiwanie i tworzenie nowych pomników przyrody.