Jesteś 60+? ZRÓBMY KLAN PASJONATÓW!
Praca zawodowa już cię nie kręci? Chciałabyś albo chciałbyś odpocząć?
Pewnie tak. Ale pewnie nie chcielibyście zalec na kanapie przed telewizorem?
Jedna z możliwości ciekawych działań dających aktywny wypoczynek, nową radość i sens w życiu to udział w projektach społecznych. Jest cała masa instytucji pomagających we włączeniu osób 60+ do działań społecznych. Pasjonaci w sieci wywodzą się z konkursu na działania społeczne „Seniorzy w akcji” organizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. To w tym konkursie każdy z nas (Pasjonatów w sieci) realizował swoje pierwsze projekty społeczne. Aktualnie trwa szesnasta edycja konkursu Seniorzy w akcji.
Zakwalifikowane do konkursu osoby 60+ w tej edycji wystartowały swoje działania we wrześniu. Mamy grudzień. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” nie tylko wybrało do realizacji najlepsze zgłoszone do konkursu przez animatorów w wieku senioralnym (60+) projekty, ale także wszechstronnie pomaga w ich realizacji. Jedną z bardzo wielu form wsparcia i pomocy dla animatorów jest promocja tych projektów w mediach społecznościowych. Bieżące zdjęcia opublikowano na profilu facebookowym Towarzystwa. Do tego wpisu na Facebooku można zajrzeć niżej.
Przyznacie pewnie, że te zdjęcia są intrygujące. Ze zdjęć patrzą na nas szczęśliwi ludzie, zafascynowani swoim działaniem, zaprzyjaźnieni ze wszystkimi wokół. Na wielu zdjęciach odnosimy wrażenie, że mamy do czynienia z Klanem pasjonatów. I to często wielopokoleniowym Klanem pasjonatów. Cóż ci ludzie robią?
Maria Mikołajczak wspierana przez Pawła Marchela — Solecka Seniorada
Pierwsze zdjęcie przenosi nas na warsztaty w Solcu Kujawskim w ramach projektu: „Solecka Seniorada”. Uczestnicy projektu w grudniu zgłębiali znaczenie światła w fotografii, a potem robili zdjęcia korzystając z gościnności studia fotograficznego, do którego zostali zaproszeni. Popatrzcie na ich wpis na Facebooku. Nikt się nie nudził! Ze zdjęć patrzą na nas uśmiechnięci, mikołajkowo przebrani, zaprzyjaźnieni w swoim gronie ludzie. Czy to nie jest Klan Pasjonatów?
Elżbieta Mrówka wspierana przez Pawła Bodzionnego — Spójrz na mnie inaczej
Drugie zdjęcie, a na nim zestawienie słynnego dzieła sztuki z współczesnym zdjęciem osoby, która chciała pokazać siebie w innym świetle. W Starym Sączu trwa projekt „Spójrz na mnie inaczej”. Tu do projektu zaproszono seniorów i młodzież. Tematem jest też fotografia, ale czy dzięki fotografii nie uda się złamać stereotypów krążących o młodzieży wśród seniorów i odwrotnie — wśród młodzieży o starszych ludziach? Czy dzięki temu nie powstaną pomiędzy pokoleniami relacje przyjaźni łączące konkretnych ludzi? Tu chyba też nikt się nie będzie nudził do samego końca projektu, a może nawet dłużej. Z przytoczonego wpisu bezpośrednio ze Starego Sącza widać, że i tu powstaje swoisty KLAN PASJONATÓW.
Beata Brokowska-Ostrowska — Zielona ulica, zielona okolica
Kolejny projekt na etapie warsztatów fotograficznych. Tym razem w Olsztynie. Poniżej ich własna relacja ze spotkania o świetle w fotografii, bo jeśli chcemy czemuś co było z nami przez długie lata, dać drugie życie, to musimy to dobrze sfotografować, a potem sprzedać (przekazać) w nowe miejsce użytkowania. Po prostu: nie wyrzucaj, sprzedaj, oddaj, podaruj. Uczestnicy nie tylko przyjmują nowe zasady jako swoje, ale z zainteresowaniem uczą się rzeczy, których nigdy dotąd nie robili. Kolejna grupa, którą nazwać można KLANEM PASJONATÓW.
Halina Mikos wspierana przez Karolinę Remuszko — Dbamy o świat dla naszych wnuków
Animatorki ze wsi Rekownica w ramach projektu chcą naprawiać świat poprzez najróżniejsze działania edukacyjne. Poniższe zdjęcie obrazuje jeden z warsztatów mających przekazać dzieciom zamiłowanie do przyrody. Animatorki zaplanowały szereg działań edukacyjnych z recyklingu, kompostowania, zrównoważonej kuchni i podejmowania decyzji konsumenckich. Uczestnicy i ci młodzi i starsi zdobędą wiedzę na temat ochrony środowiska i zapobiegania zmianom klimatycznym, zaszczepieni zostaną nowymi nawykami, przekonają się do czerpania korzyści ze spędzania czasu w naturalnym środowisku.
Grażyna Kesler wspierana przez Monikę Kryniecką — Od Seniora do Juniora
Któreś z kolejnych zdjęć przenosi nas do Szczuplinek w kujawsko-pomorskim. Tam pani sołtyska w stanie spoczynku postanowiła nadal integrować społeczność swojej miejscowości. Wszystko rozgrywa się nie tylko społecznie, ale również w przestrzeni otaczającego miejscowość środowiska naturalnego. Dzieje się międzypokoleniowo, ekologicznie i pasjonacko. Zobaczcie ich własną relację o tym działaniu.
Projekty aktualnej edycji konkursu...
… będą realizowane do czerwca, ale już w marcu ruszy kolejna edycja dla seniorów z pomysłem na jakieś społeczne działanie.
Patrząc na działania seniorów w XVI edycji konkursu, myślę że i w XVII edycji znajdą się ludzie 60+ z zawołaniem do swoich sąsiadów:
Nowymodel
13 sty 2024 @ 09:23
Wspaniały pomysł chętnie się przyłączymy obecnie realizujemy projekt Kierownica w Twoich rękach
Stanisław Bulandra
14 sty 2024 @ 09:17
Zapraszam do kontaktu! Wysłałem dodatkowe informacje kontaktowe na maila! A w ogóle to świetny tytuł projektu! I ważny temat.