NIE dla wycinki zielonych drzew — reguła 19. (z 29)
Społeczność Bishnois z Radżastanu w Indiach od XV wieku rządzi się 29 regułami. Wszystkie reguły podane zostały przez duchowego przywódcę, Guru Jambheshwara). I jakkolwiek bardzo różne były losy tej społeczności, to istnieje i działa ona po dzień dzisiejszy.
Oto prawdziwe pochodzenie terminu „przytulacze drzew”.
Pierwszymi przytulaczami drzew było 294 mężczyzn i 69 kobiet należących do hinduistycznej gałęzi Bishnois, którzy w 1730 roku zginęli, próbując chronić drzewa w swojej wiosce przed wycięciem na materiał do budowy pałacu. Dosłownie obejmowali drzewa. Ginęli z rąk leśników prowadzących wyrąb. Ale ich działania doprowadziły do powstania królewskiego dekretu zakazującego wycinania drzew w wioskach zamieszkanych przez społeczność Bisznois.
A teraz te wioski są zalesionymi oazami pośród pustynnego krajobrazu.
Co więcej, Bishnois zainspirowali ruch Chipko (chipko oznacza „przylgnąć” w języku hindi), który rozpoczął się w 1970 roku, kiedy grupa chłopek na himalajskich wzgórzach północnych Indii zarzuciła ramiona na drzewa przeznaczone do wycięcia.
W ciągu kilku lat taktyka ta, znana również jako tree satyagraha, rozprzestrzeniła się w Indiach, ostatecznie wymuszając reformy leśnictwa i moratorium na wycinkę drzew w regionach Himalajów.
Zdjęcie: Wiejskie kobiety ruchu Chipko na początku lat siedemdziesiątych na wzgórzach Garhwal w Indiach, chroniące drzewa przed ścięciem. To te kobiety widać na zdjęciu powyżej.
Wykorzystano kadr z filmu The Amrita Devi | The Bishnois – YouTube