Pasjonaci w sieci

W dobrym świetle

Jak głęboko w las …

… sięgają lasy o zwiększonej funkcji społecznej?

Miejsce zrobienia tych dwóch panoram, to nie to samo miejsce. Łączy je jedno. To prawie serce Lasów Rudzkich. Tak, to lasy nawiedzone w 1992 roku przez największy leśny pożar w Polsce. Wtedy paliło się trochę bardziej na północ od tego miejsca. Pożar strawił 9 tys. hektarów drzew. Co teraz zniszczyło ten las?

Nie, to nie stonka ani korniki! To leśnicy! Zaczęło się w 2017 roku od trąby powietrznej, która zniszczyła obszar około 200 x 900 metrów. Ten obszar leśnicy uporządkowali szybko. Ale potem rok w rok zaczęli powiększać obszar wycinki. W tej chwili ta poręba zaczyna się za ostatnimi zabudowaniami wsi Nędza. Na północy podchodzi pod miasto Kuźnię Raciborską i rozszerza się na wschód. Te zdjęcia zrobione zostały w odstępie ponad jednego kilometra od siebie. Biorąc pod uwagę, że panorama to widok na wszystkie strony świata można powiedzieć ostrożnie licząc, że las zniknął na przestrzeni co najmniej 3 x 6 km.

Ten las był terenem spacerowym dla mieszkańców Raciborza, Gliwic i Rybnika!

Czy wytyczne w sprawie lasów
o zwiększonej funkcji społecznej są w stanie zatrzymać dalsze

niszczenie lasów?

Ten teren jest już doskonale widoczny na mapach satelitarnych. Obraz z 2016 roku być może można określić obrazem naturalnej gospodarki leśnej. W 2017 roku wydarzyła się tutaj mała katastrofa „klimatyczna”. W 2018 roku mamy już dużą katastrofę nieklimatyczną. W 2020 roku katastrofa wyraźnie się rozszerza.

Zdjęcia satelitarne z 4 wybranych lat obszaru pomiędzy Kuźnią Raciborską, Nędzą i Szymocicami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *