Pasjonaci w sieci

W dobrym świetle

Jagoda Rudnicka

Nazywam się Jadwiga Rudnicka. Jestem absolwentką UJ w Krakowie na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi. Wiele lat pracy z młodzieżą jako nauczyciel biologii w Liceum Ogólnokształcącym było dla mnie okazją do rozwoju w tej dziedzinie nauki ale też rozwoju osobistego. Praca z młodzieżą była pasjonująca, dała mi wiele satysfakcji. Dziękuję wszystkim moim uczniom za lekcję jaką od nich otrzymałam. Była to prawdziwa lekcja życia. Uczyniła mnie bogatszą o doświadczenia, dała mi energię do działania i ukształtowała jako człowieka.

Zapraszam w niezwykłą podróż. Podróż w głąb siebie. Może pozwoli Wam to zbliżyć się do odpowiedzi na ważne życiowe pytanie:

        Zapraszam w  niezwykłą podróż,  podróż w głąb siebie. Na  przewodnika tej podróży  wybrałam  Eckharta Tolle, autora wyjątkowych książek:” Potęga teraźniejszości”,” Nowa Ziemia „,”Mowa ciszy.”  Jego książki  uznane zostały   najbardziej wpływowe publikacje XXI wieku . Gorąco polecam  lekturę tych pozycji, a zwłaszcza jego pierwszej książki „Potęga teraźniejszości”, która uczyniła go sławnym na całym świecie. Ta książka „zmusza” do spojrzenia w głąb siebie,  zastanowienia się nad swoimi wyborami, ale przede wszystkim nad swoimi myślami. Niesie ze sobą znaczące dla każdego człowieka przesłanie –  istnieje sposób na to, by uwolnić się od cierpienia i osiągnąć harmonię wewnętrzną. Ta książka naprawdę dokonuje ” rewolucji „w  myśleniu,  jest cudownym drogowskazem do samopoznania.

Eckhart Tolle cytaty

Poniżej kilka ciekawych cytatów z wypowiedzi oraz tekstów pisanych przez Eckharta Tolle.

Twoje wnętrze

Jeśli dojdziesz do ładu z własnym wnętrzem, wówczas to, co zewnętrzne, samo się ułoży. Rzeczywistość pierwotna tkwi wewnątrz, a zewnętrzna jest wobec niej wtórna.

Kim jestem?

Nie jestem moimi myślami, emocjami i postrzeganiem zmysłowym ani doświadczeniami. Nie jestem treścią mojego życia. Jestem życiem. Jestem przestrzenią, w której wszystko się wydarza. Jestem świadomością. Jestem TERAZ. Jestem.

Szczęście i oczekiwania

Wymagasz, żeby rozmaite sytuacje, okoliczności, miejsca czy osoby uszczęśliwiały cię, a potem bolejesz nad tym, że nie dorosły do twoich oczekiwań.

Dramatyczne spotkanie

Gdy jedno ego napotyka drugie (lub gdy zbiera się większe ich grono), zaczynają się dramaty. Ale nawet jeśli żyjesz samotnie, i tak stwarzasz swój własny dramat. Ilekroć użalasz się nad sobą, dramatyzujesz. Kiedy ogarnia cię poczucie winy albo niepokój, również jest to dramat. Kiedy godzisz się na to, żeby teraźniejszość znikła za zasłoną przeszłości lub przyszłości, tworzysz czas psychologiczny – czyli materiał, z którego dramat powstaje. Ilekroć nie pozwalasz obecnej chwili po prostu być, a więc odmawiasz jej należnego szacunku, także tworzysz dramat.

Teraźniejszość

To, co uważasz za przeszłość, jest zachowywanym w umyśle, pamięciowym śladem minionej Teraźniejszości. Ilekroć wspominasz przeszłość, wskrzeszasz ten ślad – i wskrzeszasz go TERAZ. Przyszłość to wyimaginowane Teraz, umysłowa projekcja. Kiedy przyszłość nadchodzi, pojawia się jako Teraźniejszość. Kiedy myślisz o przyszłości, myślisz o niej TERAZ. To jasne, że przeszłość i przyszłość same przez się nie są rzeczywiste. Podobnie jak księżyc nie świeci własnym światłem, tylko odbija blask słońca, tak też przeszłość i przyszłość są tylko bladym odbiciem blasku, mocy i rzeczywistości wiekuistego Teraz. Ich rzekomo rzeczywiste istnienie zapożyczone jest od Teraźniejszości.

Świadomość

Jest więc niezmiernie ważne, aby być możliwie najbardziej świadomym w zwykłych sytuacjach, gdy wszystko mniej więcej gładko się toczy. Rośnie dzięki temu twoja moc, płynąca z tego, że jesteś obecny. Wytwarza ona w tobie i wokół ciebie pole energetyczne o wysokiej częstotliwości. Nic, co nieświadome bądź negatywne, żaden konflikt ani przemoc nie zdoła przekroczyć granic tego pola i w nim przetrwać, tak jak ciemność nie przetrwa w obecności światła.

Akceptacja

Mniejsza o to, czy twoje myśli i emocje związane z daną sytuacją są uzasadnione, czy nie. Wszystko to nie ma znaczenia. Ważne, że stawiasz opór temu, co jest. Z obecnej chwili robisz sobie wroga.

Gdyby…

Gdyby nie istniało w tobie nic oprócz myślenia, nie wiedziałbyś nawet, że myślisz. Byłbyś jak człowiek śpiący, który nie wie, że śni. Byłbyś tożsamy z każdą myślą, tak jak śpiący tożsamy jest z każdym obrazem widzianym we śnie. Wielu ludzi stale tak żyje, jak lunatycy, schwytani w pułapkę starych wadliwych programów myślowych, które nieustannie odtwarzają tę samą koszmarną rzeczywistość. Kiedy wiesz, że śnisz, od razu się budzisz w czasie snu, bo oto pojawił się inny wymiar świadomości.

Żebrak

Pewien żebrak od ponad trzydziestu lat siedział przy drodze. Aż tu któregoś dnia nadszedł jakiś nieznajomy. „Ma pan trochę drobnych?” – wymamrotał żebrak, machinalnie wyciągając rękę, w której trzymał starą czapkę do baseballu. „Nie mam niczego, co mógłbym ci dać” – odparł przechodzień, a po chwili spytał: „Ale na czym ty właściwie siedzisz?”. „Och, to tylko stara skrzynka” – odpowiedział żebrak. „Siedzę na niej, odkąd pamiętam”. „A zajrzałeś kiedyś do środka?” – zapytał nieznajomy. „Nie” – odrzekł żebrak. „Po co miałbym zaglądać? Tam nic nie ma”. „Może jednak zajrzyj” – powiedział przechodzień. Żebrak zdołał podważyć wieko. Ze zdumieniem, niedowierzaniem i uniesieniem stwierdził, że skrzynka jest pełna złota.

Eckhart Tolle – cytat o życiu

Życie większości ludzi jest rządzone pragnieniem i lękiem. Każde pragnienie jest potrzebą dodania czegoś do siebie, by być sobą w pełni. Każdy strach jest lękiem przed utratą czegoś i przez to stania się mniejszym, bycia umniejszonym. Te dwa stany pomijają oczywisty fakt, że Byt nie może być dany, albo zabrany. Byt w swojej pełni już jest w tobie, Teraz.

Stres

Żyjesz w stresie? Tak jesteś pochłonięty podróżą w przyszłość, że teraźniejszości wyznaczasz jedynie rolę pojazdu, który ma cię tam zawieźć? Stres powstaje, kiedy jesteś „tu”, ale wolałbyś być „tam”, lub będąc w teraźniejszości, chcesz przenieść się w przyszłość. Stąd rozdarcie wewnętrzne.

Wszystko zależy od ciebie

Najlepszym wyznacznikiem poziomu świadomości jest to, jak sobie radzisz z życiowymi trudnościami. Kogoś, kto i tak był już nieświadomy, wpędzają one w tym głębszą nieświadomość, natomiast osobie i bez tego świadomej pomagają świadomość wyostrzyć. Dzięki przeszkodzie możesz się przebudzić, ale możesz też pozwolić, żeby cię jeszcze głębiej uśpiła.

Urojone problemy

1 KOMENTARZ

  1. Życie teraźniejszością a „życie chwilą” – czy to to samo? Z niepokojem myślę jakie skutki może przynieść zawężenie siebie, swojego działania do hasła „tu i teraz”. Ten trend staje się dominujący, i bez większej refleksji dla mnie nie do przyjęcia. Teraźniejszość – czy tylko moja? Warto czasami o tym porozmawiać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *