Spacer z pasjonatami drzew pomnikowych
Znajdźcie na facebooku grupę Drzewa pomnikowe. To pasjonaci murckowskiego lasu. Z informacji na ich stronie wynika, że dzięki zgłaszaniu starych, pięknych drzew jako pomniki przyrody, można ratować starodrzew w lasach wyżynanych przez korporację Lasów Państwowych. Postanowiliśmy z nimi pójść na spacer do ich lasu. Nie spodziewaliśmy się ani tak pięknego lasu, ani tylu informacji. Zakładaliśmy, że po dziennikarsku będziemy publikować najistotniejsze kawałki z pasjonackich opowieści. W rezultacie zubożyliśmy relację tylko o wątki historyczne, które świetnie splatają się z walką o nasze środowisko życia. Poniżej najkrótsza relacja z początku tego spaceru.
Spotkanie pasjonatów murckowskiego lasu na rynku. Zanim pójdziemy ćwiczyć szukanie drzew pomnikowych trochę wiedzy o zależnościach między gminą, radnymi, mieszkańcami miasta, korporacją Lasów Państwowych i stanem drzew, innych roślin i wszelkich zwierząt. No i co z tego wynika dla nas ludzi i dla klimatu. Dr Jerzy Parusel wyjaśnia zawiłości prawa rządzącego działaniami leśników. Pasjonaci opowiadają o zderzeniach ze ścianą przy próbie kontaktu z urzędnikami, prezydentami, radnymi miasta i leśnikami. Nie jestem dziennikarzem. Nie wiedziałem jak skrócić ten film, żeby pozostała kwintesencja wszystkich wypowiedzi. Chyba jednak warto wysłuchać całości.
Pierwsze drzewo pomnikowe obok nas. Czym się wyróżnia? Jak sprawdzić, że to pomnik? Czemu powinniśmy walczyć o drzewa pomnikowe i ich trwanie w lesie? Czy las bez starodrzewia to jeszcze las? Gdzie mieszkają wiewiórki, sowy i inne zwierzęta? Czy aktualne leśnictwo to jeszcze ochrona lasu i pozyskiwanie drewna? Czy już tylko leśne „rolnictwo” w „zbożowym” schemacie – od orki przez sadzenie, czekanie na wiek rębności i żniwa, czyli jedno wielkie rżnięcie aż do kolejnej orki? Czy orka na drzewnych plantacjach jest do czegoś potrzebna? Co się dzieje z dwutlenkiem węgla w lesie w cyklu od jednej do kolejnej orki? Chcesz się dowiedzieć, to odtwórz ten film!
Czym się różni naturalna gospodarka leśna, od schematu wycinki 10% i 30%, albo od rębni zupełnej? Dlaczego ostatnimi czasy większość naszych polskich lasów wygląda jak jedna wielka poręba? Drzewa pomnikowe zarejestrowane prawnie jako pomniki przyrody łagodzą obyczaje korporacji Lasów Państwowych. Czy nie powinniśmy już teraz walczyć o moratorium dalszej wycinki lasów na 10 – 20 lat?
Idziemy na rębnię gniazdową, która jest dumą panów leśników z Lasów Państwowych. Jednocześnie w tym miejscu zabrakło kilku bardzo pięknych, starych buków. Pasjonaci zaczynają mówić o tym jak oznaczali na mapie drzewa o rozmiarach pomnikowych i wnioskowali o ich rejestrację jako drzewa pomnikowe. Ciekawe, że szkolne dzieci z największą łatwością na podstawie mobilnej mapy dają radę znaleźć oznaczone punkty drzew, a z urzędnikami było różnie.
Łatwiej się nie da! Wejdź na stronę fb „drzewa pomnikowe Katowic” na wpis dzień przed spacerem. Zobaczysz łącze do mapki z zaznaczonymi drzewami pomnikowymi w murckowskim lesie. Oto to łącze: mapa do wyszukiwania drzew pomnikowych. Dojście do dowolnego drzewa pomnikowego w murckowskim lesie to już teraz bułka z masłem.
Czasami się znajdzie ktoś, kto będzie chciał poćwiczyć. No to telefon w rękę i w drogę! W końcu miejsce w którym się znajdujemy też jest widoczne na mapie. W drogę i tylko patrzeć, czy trzeba modyfikować kierunek. No cóż w takim bukowym lesie zejść ze ścieżki to nie problem.
Parę chwil i jesteśmy pod koroną pięknego buka. Pasjonaci murckowskiego lasu nie chcieli utrudnić spacerowiczom życia. Chcieli pokazać, że mierzenie pomnikowych drzew, zaznaczanie ich na mapie i potem dochodzenie do nich to naprawdę żaden problem. Potem trochę trzeba pochodzić po urzędach, ale oznaczenie pomnikowego drzewa znakiem pomnika przyrody (popatrz na zdjęcie na początku) chroni przynajmniej te drzewa przed brutalną wycinką przez leśników.
Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie! Ten pieniek pozostały po pomnikowym buku też może być pomnikiem i chronić wszystko co na nim chce wyrosnąć przed leśnikami.
A pomysł pasjonatów z Murcek niech się rozszerza na całą Polskę! Bierzmy telefony i taśmy miernicze na spacer. Oznaczajmy drzewa o rozmiarach pomnikowych. Rejestrujmy je jako pomniki przyrody.