Pasjonaci w sieci

W dobrym świetle

Próbna lekcja w klasie odwróconej

Znalezione w Internecie:

Metoda odwróconej lekcji – Dydaktyka edukacji hybrydowej

Odwrócona lekcja/klasa (po angielsku: flipped classroom, flipped learning), nazywana też po polsku  nauczaniem wyprzedzającym (termin wprowadzony przez prof. Stanisława Dylaka) łączy nauczanie online z nauczaniem w klasie. W odwróconej lekcji uczniowie zapoznają się w domu z poleconym przez nauczyciela materiałem (najczęściej w formie cyfrowej), a dyskusja i rozwiązywanie zadań praktycznych mają miejsce dopiero w klasie. Mamy więc przede wszystkim do czynienia z odwróceniem kolejności tradycyjnie pojmowanej lekcji. Określenie “nauczanie wyprzedzające” z kolei, odnosi się do pracy ucznia w domu. Polecony mu przez nauczyciela materiał ma wprowadzać ucznia do tego, co będzie działo się w szkole. Zamiast więc tradycyjnego zadania domowego po lekcji, mamy zadanie wyprzedzające przed lekcją, które do niej przygotowuje.  (…)

Chcesz przeczytać więcej o odwróconej lekcji i o tym jak wykorzystać ją podczas nauczania zdalnego i hybrydowego? Zapraszamy do zapoznania się z obszernym artykułem autorstwa Justyny Bober, Krzysztofa Chojeckiego i Lecha Mankiewicza. Do pobrania tu: KLIKNIJ I POBIERZ

A teraz zadanie w naszej odwróconej klasie:

  1. Obejrzyj film na YouTube.
  2. Uruchom https://chat.openai.com/ i zapytaj po polsku o klasę odwróconą.
  3. Skopiuj swoją rozmowę z chatgpt i zapisz ją w formie komentarza pod tym postem.

Czy wszystko się udało? A może chcesz o coś zapytać?

8 KOMENTARZY

  1. Przykładowy komentarz:
    Co to takiego klasa odwrócona?

    Klasa odwrócona (ang. flipped classroom) to sposób nauczania, w którym uczniowie najpierw otrzymują materiały do nauki w domu, a następnie w klasie wykonują ćwiczenia i rozwiązują problemy pod kierunkiem nauczyciela. Celem tego podejścia jest skupienie się na interaktywnej nauce i rozwiązywaniu problemów w klasie, zamiast wykładów i prezentacji.

    • Powiedz mi tylko czy cała klasa dostaje „zadanie domowe”, czy raczej tak jak u Niziurskiego w „Sposobie na Alcybiadesa” tydzień po tygodniu ktoś się zajmuje tematem i referuje go w klasie. Czyli tak naprawdę przeniesione do liceum zajęcia seminaryjne z uczelni wyższych.

  2. Staszku, cała klasa dostała zadanie domowe.
    W połączeniu z metodologią mentora rówieśniczego można się sporo nauczyć.

    Pierwsze zadanie w naszej klasie odwróconej zawiera 4 polecenia:
    1. Obejrzyj film na YouTube.
    2. Uruchom https://chat.openai.com/ i zapytaj po polsku o klasę odwróconą.
    3. Skopiuj swoją rozmowę z chatgpt i zapisz ją w formie komentarza pod tym postem.
    4. Czy wszystko się udało? A może chcesz o coś zapytać?

  3. staszek.bulandra@gmail.com
    Powiedz mi, co to jest tak zwana klasa odwrócona!

    Klasa odwrócona to metoda nauczania, w której uczniowie uzyskują wiedzę poprzez własne doświadczenia i samodzielne rozwiązywanie problemów, zamiast słuchania wykładu nauczyciela. W takiej klasie nauczyciel pełni rolę mentora i facilitatora, a uczniowie korzystają z różnych źródeł informacji, takich jak filmy, prezentacje, gry i dyskusje, aby zrozumieć dany temat. Celem jest stworzenie bardziej aktywnej i zaangażowanej atmosfery dla uczniów i umożliwienie im samodzielnego myślenia i rozwiązywania problemów.

  4. Może za stary jestem! Obojętnie czy czytam definicję przytoczoną przez Anię czy przez chatgpt zapala mi się jakaś czerwona lampa w głowie! No bo ktoś chce mną manipulować! Albo po prostu tylko za stary jestem na chodzenie do szkoły. Zadanie zrobiłem ale się nie cieszę 🙂

  5. Spytałem jeszcze o kryzys klimatyczny. Za pierwszym razem nie skończył wypowiedzi. Drugi raz jakby nie pamiętał, że przed chwilą o tym mówił i mówił nieco inaczej:

    staszek.bulandra@gmail.com
    Czym jest kryzys klimatyczny?
    Kryzys klimatyczny to globalne zjawisko, które jest wynikiem zmian klimatu spowodowanych przez człowieka, głównie przez emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, takich jak dwutlenek węgla i metan. Te emisje powodują wzrost globalnej temperatury i negatywnie wpływają na środowisko naturalne, w tym na ekosystemy i gatunki zwierząt. Skutki kryzysu klimatycznego to m.in.: powodzie, susze, zmiany w patogenezie chorób, zmiany w zasięgu ge

    staszek.bulandra@gmail.com
    Czym jest kryzys klimatyczny?
    Kryzys klimatyczny to globalne zjawisko związane z postępującym ociepleniem klimatu, które jest skutkiem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery przez działalność człowieka, taką jak spalanie paliw kopalnych i intensywne rolnictwo. To prowadzi do negatywnych zmian w klimacie, takich jak wzrost temperatur, zmiany pór roku, zmniejszenie opadów, powodzie i susze, topnienie lodowców, wzrost poziomu morza i inne. Te zmiany mają poważne konsekwencje dla środowiska i ludzkiego zdrowia oraz bezpieczeństwa, a także dla gospodarek i społeczeństw na całym świecie.

  6. No jednak w nauczycielu coś takiego jest 🙂 , że nie ufa uczniowi (nawet odwróconemu). Toż właśnie dlatego, że obejrzałem ten film zgodnie z pkt.1 zadania, to mówię iż widzę cały czas nos Pinokia, zamiast twarzy jakiegoś sztucznego inteligenta. A ponadto twierdzę, że po zobaczeniu filmu, to powinniśmy jeszcze dobre 10 lat poczekać, zanim zaczniemy dyskutować o zaletach i wadach sztucznej inteligencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jestem emerytowanym nauczycielem akademickim Politechniki Gdańskiej, kierownikiem Autoryzowanego Centrum Szkolenia Autodesk, https://pg.edu.pl/aap, administratorem platformy https://jatobym.moodle.pl/, współorganizatorem gdańskiego Festiwalu Światła https://festiwalswiatla.hs3.pl/projekty/.