Anna Grabowska

Jestem emerytowanym nauczycielem akademickim Politechniki Gdańskiej, kierownikiem Autoryzowanego Centrum Szkolenia Autodesk, administratorem platformy Moodle i MoodleCloud, organizuję warsztaty w ramach gdańskiego Festiwalu Światła, współpracuję z https://u3acommunities.org/.

8 komentarzy

 1. Anna Grabowska
  08 lut 2023 @ 08:27

  Przykładowy komentarz:
  Co to takiego klasa odwrócona?

  Klasa odwrócona (ang. flipped classroom) to sposób nauczania, w którym uczniowie najpierw otrzymują materiały do nauki w domu, a następnie w klasie wykonują ćwiczenia i rozwiązują problemy pod kierunkiem nauczyciela. Celem tego podejścia jest skupienie się na interaktywnej nauce i rozwiązywaniu problemów w klasie, zamiast wykładów i prezentacji.

  Reply

  • Stanisław Bulandra
   08 lut 2023 @ 09:57

   Powiedz mi tylko czy cała klasa dostaje „zadanie domowe”, czy raczej tak jak u Niziurskiego w „Sposobie na Alcybiadesa” tydzień po tygodniu ktoś się zajmuje tematem i referuje go w klasie. Czyli tak naprawdę przeniesione do liceum zajęcia seminaryjne z uczelni wyższych.

   Reply

 2. Anna Grabowska
  08 lut 2023 @ 10:08

  Staszku, cała klasa dostała zadanie domowe.
  W połączeniu z metodologią mentora rówieśniczego można się sporo nauczyć.

  Pierwsze zadanie w naszej klasie odwróconej zawiera 4 polecenia:
  1. Obejrzyj film na YouTube.
  2. Uruchom https://chat.openai.com/ i zapytaj po polsku o klasę odwróconą.
  3. Skopiuj swoją rozmowę z chatgpt i zapisz ją w formie komentarza pod tym postem.
  4. Czy wszystko się udało? A może chcesz o coś zapytać?

  Reply

 3. Stanisław Bulandra
  08 lut 2023 @ 13:47

  staszek.bulandra@gmail.com
  Powiedz mi, co to jest tak zwana klasa odwrócona!

  Klasa odwrócona to metoda nauczania, w której uczniowie uzyskują wiedzę poprzez własne doświadczenia i samodzielne rozwiązywanie problemów, zamiast słuchania wykładu nauczyciela. W takiej klasie nauczyciel pełni rolę mentora i facilitatora, a uczniowie korzystają z różnych źródeł informacji, takich jak filmy, prezentacje, gry i dyskusje, aby zrozumieć dany temat. Celem jest stworzenie bardziej aktywnej i zaangażowanej atmosfery dla uczniów i umożliwienie im samodzielnego myślenia i rozwiązywania problemów.

  Reply

 4. Stanisław Bulandra
  08 lut 2023 @ 13:51

  Może za stary jestem! Obojętnie czy czytam definicję przytoczoną przez Anię czy przez chatgpt zapala mi się jakaś czerwona lampa w głowie! No bo ktoś chce mną manipulować! Albo po prostu tylko za stary jestem na chodzenie do szkoły. Zadanie zrobiłem ale się nie cieszę 🙂

  Reply

 5. Stanisław Bulandra
  08 lut 2023 @ 13:59

  Spytałem jeszcze o kryzys klimatyczny. Za pierwszym razem nie skończył wypowiedzi. Drugi raz jakby nie pamiętał, że przed chwilą o tym mówił i mówił nieco inaczej:

  staszek.bulandra@gmail.com
  Czym jest kryzys klimatyczny?
  Kryzys klimatyczny to globalne zjawisko, które jest wynikiem zmian klimatu spowodowanych przez człowieka, głównie przez emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, takich jak dwutlenek węgla i metan. Te emisje powodują wzrost globalnej temperatury i negatywnie wpływają na środowisko naturalne, w tym na ekosystemy i gatunki zwierząt. Skutki kryzysu klimatycznego to m.in.: powodzie, susze, zmiany w patogenezie chorób, zmiany w zasięgu ge

  staszek.bulandra@gmail.com
  Czym jest kryzys klimatyczny?
  Kryzys klimatyczny to globalne zjawisko związane z postępującym ociepleniem klimatu, które jest skutkiem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery przez działalność człowieka, taką jak spalanie paliw kopalnych i intensywne rolnictwo. To prowadzi do negatywnych zmian w klimacie, takich jak wzrost temperatur, zmiany pór roku, zmniejszenie opadów, powodzie i susze, topnienie lodowców, wzrost poziomu morza i inne. Te zmiany mają poważne konsekwencje dla środowiska i ludzkiego zdrowia oraz bezpieczeństwa, a także dla gospodarek i społeczeństw na całym świecie.

  Reply

 6. Anna Grabowska
  08 lut 2023 @ 16:01

  Polecam film na YouTube ChatGPT, czyli dlaczego AI kłamie?
  https://youtu.be/9B2R3vBOugE
  Do zobaczenia o 18:00 🙂

  Reply

 7. Stanisław Bulandra
  08 lut 2023 @ 17:20

  No jednak w nauczycielu coś takiego jest 🙂 , że nie ufa uczniowi (nawet odwróconemu). Toż właśnie dlatego, że obejrzałem ten film zgodnie z pkt.1 zadania, to mówię iż widzę cały czas nos Pinokia, zamiast twarzy jakiegoś sztucznego inteligenta. A ponadto twierdzę, że po zobaczeniu filmu, to powinniśmy jeszcze dobre 10 lat poczekać, zanim zaczniemy dyskutować o zaletach i wadach sztucznej inteligencji.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *