Okiem smartfona na industrialną przyrodę
W sobotę, 17 września, startuje w Katowicach nowy projekt w ramach XV edycji konkursu „Seniorzy w akcji”. Konkurs „Seniorzy w akcji” jest częścią programu PAFW „Uniwersytety Trzeciego Wieku”, którego realizacja rozpoczęła się w 2005 roku, i który ma na celu promowanie działań edukacyjnych i aktywizujących skierowanych do osób starszych oraz promowanie społecznego zaangażowania seniorów — zwłaszcza w relacjach międzypokoleniowych. Jest on realizowany głównie poprzez wsparcie i promocję inicjatyw społecznych podejmowanych przez seniorów oraz wykorzystanie ich potencjału, wiedzy, doświadczenia i czasu w działaniach na rzecz własnego otoczenia, a także poprzez wsparcie środowiska Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
To właśnie w ramach tego projektu seniorzy będą „rzucać okiem” swoich smartfonów na przyrodę w najróżniejszych dziwnych miejscach. Wszędzie tam, gdzie przyroda odzyskuje przemysłowo wyeksploatowane miejsca. Nie zawsze musi to być przemysł. To może być również odkryty w trakcie budowy sklepu „Aldi” w Rybniku przedwojenny schron obronny.
Projekt zgłosiła do konkursu seniorka z Katowic — Janina Piwowarczyk. Konkurs organizowany jest rokrocznie przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z Warszawy. Instytucją wspierającą projekt jest Stowarzyszenie MOST w Zabrzu.
Zanim zobaczycie kolejne relacje z przebiegu projektu, popatrzcie, jak roślinność radzi sobie ze schronem. To taki przedsmak przed fotograficznymi plenerami w starych kamieniołomach i innych postindustrialnych obszarach Śląska.
Na betonie kwiaty nie rosną
Słowa piosenki sprzed pół wieku nie powstrzymują nas przed zalewaniem betonem coraz większych połaci naszych miast i miejscowości. Przyroda ma coraz trudniej.
Pierwsze spotkanie projektowe w Katowicach — w sobotę, 17 września 2022 roku. W naszym portalu zapewne znajdziecie relację z tego spotkania.
Ja postanowiłem wziąć udział w tym projekcie i dojeżdżać do Katowic z Rybnika. Dla chcącego nic trudnego…
Pasjonaci w sieci to miejsce, gdzie jesteśmy w stanie w dowolnej sprawie skrzyknąć się z całej Polski. Również wtedy, gdy chcielibyśmy zweryfikować swoje fotograficzne spojrzenie na przyrodę z tym, jak patrzą na to inni.
Adres e-mail projektu:
okiemsmartfona@zpasjami.net
Mój adres:
staszek.b@zpasjami.net
Karina
17 wrz 2022 @ 15:43
Przyroda sama w sobie nie może być industrialna. Bo industrialny oznacza fabryczny. Może ona się znajdować i zwłaszczać tereny postindustrialne. ????
Ja podobny projekt realizuję od 2016 roku.
Stanisław Bulandra
21 wrz 2022 @ 11:00
Masz rację! Nawet jakby w tytule projektu było: „postindustrialną” to ciągle by to był pewien skrót myślowy. I raczej tak to traktujmy. Chętnie bym się dowiedział więcej o Twoim projekcie!
Może przygotowałabyś w https://zpasjami.net wpis z opowiadaniem, fotografiami i łączami do kolejnych materiałów projektowych?