Pasjonaci w sieci

W dobrym świetle

Smartfonowa próba panoramy Torunia

Jedni wybrali się na spacer po poprzemysłowych rejonach Katowic. Innych pognało aż do toruńskich muzeów. W Toruniu słynna jest panorama miasta z lewego brzegu Wisły.
W 1500 roku ukończono po kilku latach budowy najdłuższy w tamtych czasach polski most. Wychodził on na ulicę Mostową. Mimo że ulegał zniszczeniu co kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, stale go odbudowywano. Był najdłuższym mostem drewnianym w Polsce i jednym z najdłuższych w Europie.

Gospodarze miasta zadbali o informacje pozwalające odnaleźć konkretne zabytki w rzeczywistości.

Na obu brzegach, w miejscu gdzie wchodził w wodę, postawiono platformy przypominające nam teraz, gdzie kiedyś stał. Na lewym brzegu z tego miejsca rozciąga się piękna panorama starego miasta.

Niżej panorama zrobiona smartfonem, pokazująca wszystko, co widać na prawym brzegu pomiędzy dwoma aktualnie istniejącymi mostami – jednym drogowym i drugim kolejowym.

Rozdzielczość tego „zdjęcia” to 7591×1795 – to dwa razy więcej (poziomo) niż mój smartfon mógłby objąć na pojedynczym zdjęciu.

Czujecie to, co ja? Takie jakieś zakrzywienie przestrzeni przybliżające teren dokładnie naprzeciw fotografa? Rozłożenie rozdzielczości zdjęcia (7951 pikseli poziomo na szerokość ekranu komputera – prawdopodobnie tylko 1920 pikseli ) powoduje, że elementy zdjęcia są bardzo małe i niewyraźne – mimo że zdjęcie jest ostre. Ale to częste niedogodności pokazywania zdjęć o bardzo dużej rozdzielczości na urządzeniach o niższej jakości.

To już normalne zdjęcie obiektywem szerokokątnym mojego smartfona (4032 x 1469)

Panorama Torunia jest bardzo rozległa i fotografowana obiektywem szerokokątnym smartona w całości się nie zmieściła. Brakuje prawej strony z kościołem św. Katarzyny. Ale przyznacie, że efekt ściśnięcia na ekranie tylko 4 tysięcy pikseli zamiast 7,5 tysiąca pikseli jest lepszy. Obraz jest wyraźniejszy.

Pamiętajmy o tym, fotografując lub panoramując obiekty w trakcie pleneru fotograficznego 1 października.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *