Pasjonaci w sieci

W dobrym świetle

DALIE

Kwitnie długo – od czerwca do listopada. Dalia jest bardzo ekonomiczna dzięki swoim rozlicznym możliwościom rozmnażania przez podział karp, przez sadzonkowanie i przez wysiew nasion.

Jak żadne inne rośliny ozdobne dalia posiada przeogromne różnorodności form: od maleńkich pomponików o średnicy 3cm do przeogromnych kwiatów dekoracyjnych o średnicy 25cm. Wygląda pięknie nie tylko w ogrodzie, ale i jako kwiat cięty w bukietach.

Ciekawostki

Zamiast na sałatkę – na rabatkę

Po odkryciu Ameryki przez Kolumba dalię przywieziono do Europy jako roślinę jadalną. Jej korzenie to bulwy, które Indianie jedli.

W Wersalu w XIX wieku na wystawach prezentowano ją jako warzywo, ale ze względu na ich cierpki smak szybko zaniechano konsumpcji, natomiast zaczęto stosować dalie jako roślinę ozdobną. Stała się z czasem najbardziej popularną, tuż po róży nazywanej w Europie królową kwiatów i zdobyła miano przeuroczej księżnej.

Dwie nazwy

Wśród różnych roślin, które odkryli botanicy hiszpańscy w Meksyku znalazła się dalia. Profesor Vincente Cervantes przesłał pierwsze bulwy nowo odkrytych roślin ojcu Antonio Jose Cavanilles, który opisał rośliny i nadał im nazwę dahlia (obecnie pomija się h).

Baron Aleksander Humbold i Aime Bonpland odkryli w Meksyku tę samą roślinę i przekazali jej bulwy botanikowi berlińskiemu Wildenaw, nie wiedząc, że rośliny te były już opisane i nazwane przez ojca Cavanilles. Zarejestrowała je potem Georgina Will jako georginie.

To moi najpiękniejsi mieszkańcy ogrodu. Cudownie, że u nas mieszkają!

1 KOMENTARZ

  1. Piękne kwiaty i takie ciekawe opisy.Basiu gratuluję.Będę tu częściej wpadać po ciekawostki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *